کاربرد کمد نگهداری آزمایشگاهی

کاربرد کمد آزمایشگاهی بسیار وسیع است و در حالت کلی از کمد برای نگهداری مواد مختلف شیمیایی، مواد اسیدی، سیلندرهای گاز و … استفاده می شود.

نگهداری ایمن از مواد شیمیایی مختلف و سیلندرهای گاز اهمیت زیادی دارد و کمد آزمایشگاهی نگهدارنده این گونه مواد باید دارای ویژگی هایی باشد که آن را برای نگهداری از این گونه مواد خطرناک مناسب گرداند.

کمدهای نگهداری یا کابینت های ایمنی اهمیت زیادی در آزمایشگاه دارند و وجود آنها برای چنین محیط هایی کاملا ضروری و مورد نیاز است.

در پروژه راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه نصب و کاربرد کمد آزمایشگاهی پس از مرحله سکوبندی آزمایشگاه انجام می شود.

کمدهای آزمایشگاهی انواع مختلفی از نظر کاربرد , متریال و ابعاد و … دارد که بسته به نیاز هر آزمایشگاه بهتر است از مدل های مناسب این کمدها استفاده شود.

کاربرد کمد آزمایشگاهی و انواع آن

کمدهای آزمایشگاهی با توجه به مواردی که باید از آن محافظت نمایند، باید از متریال مختلفی از جمله کمد مواد استیل و کمد مواد ام دی اف ساخته شود. همچنین ابعاد و اندازه های این کمد ها نیز متفاوتند. از این رو باید متناسب با کاربری آزمایشگاه از کمدهایی با متریال و ابعاد مناسب استفاده شود.

متریال به کار رفته در تولید کمد آزمایشگاهی می تواند از MDF با پوشش HPL , استیل ضد زنگ , پی وی سی و … باشد.

انواع کمدهای آزمایشگاهی بر اساس نیاز آنها شامل موارد زیر است :

  • کمد نگهداری مواد شیمیایی
  • کمد نگهداری کپسول و سیلندر گاز
  • کمد ضد اشتعال

می باشد.

کمدهای ضد اشتعال از جنس فولاد ضد انفجار ساخته می شود و می توانند در مقابل حرارت و آتش سوزی مقاومت خوبی از خود نشان دهند و انفجار را به تعویق بیندازند.

کاربرد کمد نگهداری آزمایشگاهی به عنوان کمد ضد اشتعال

مواد شیمیایی آتش گیر و قابل اشتعال از جمله موادی است که در آزمایشگاه ها به وفور یافت می شود. از این رو باید محل مناسبی برای نگهداری از این گونه مواد در آزمایشگاه در نظر گرفت. کمد ضد اشتعال می تواند بهترین گزینه برای نگهداری از مواد اشتعال زا باشد.

این کمد ها در صورت بروز آتش سوزی از انتشار آتش و انفجار جلوگیری می نمایند. فن تهویه , قفل ایمنی و دستگیره اتومات از مهمترین ویژگی های کمد ضد اشتعال است. کمد ضد اشتعال یک کاربرد کمد آزمایشگاهی است که وجود آن در آزمایشگاهی که با مواد اشتعال زا کار می کنند، بسیار ضروری و حیاتی است.

کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی

یک کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی است. در هر آزمایشگاه انواع مختلف مواد شیمیایی از جمله اسیدها , بازها و … وجود دارد و انتخاب محل مناسب برای نگهداری از آنها علاوه بر اینکه از نظر ایمنی و حفاظتی اهمیت زیادی دارد، در ایجاد نظم و هماهنگی بیشتر نیز موثر است. قابلیت نگهداری از مواد مختلف و سهولت در برداشتن و گذاشتن مواد در داخل کمد از مهم ترین کاربرد کمد آزمایشگاهی نگهداری مواد شیمیایی است. جنس اسکلت به کار رفته در ساخت این کمدها از ورق های ضخیم است که با پوشش مناسب رنگ شده اند.

این کمد ها دارای طبقات قابل تنظیم هستند و تعداد زیادی از مواد شیمیایی را می توانند در خود نگهداری نمایند. عمق , ارتفاع و عرض این کمدها با توجه به کاربرد کمد آزمایشگاهی انتخاب می شود و ابعاد سفارشی مشتری نیز قابل طراحی و ساخت است.

کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری کپسول

از دیگر کاربرد کمد آزمایشگاهی استفاده به عنوان کمد نگهداری کپسول و سیلندرهای گاز است. این کمدها دارای فضای مناسب برای نگهداری از کپسول های گاز می باشند. به این ترتیب علاوه بر اینکه فضای مناسبی برای نگهداری از این ابزار به وجود می آورند، به حفظ ایمنی محیط و کاربران نیز کمک می نمایند.

ذخیره سازی و نگهداری از کپسول ها و سیلندرهای گاز اهمیت زیادی در آزمایشگاه دارد. این کمدها می توانند ۳۰ تا ۹۰ دقیقه در مقابل آتش سوزی مقاومت نمایند و از انفجار جلوگیری کنند. ظرفیت و گنجایش کمد نگهداری کپسول به عنوان کاربرد کمد آزمایشگاهی متفاوت است و می تواند از یک تا چهار سیلندر گاز را در خود نگهداری کند.