سکوبندی آزمایشگاهی – میزبندی آزمایشگاهی

سکوبندی آزمایشگاهی و هر آنچه درباره آن بایستی بدانید!

سکوبندی آزمایشگاهی در طول سال های گذشته، بنا به نیاز و نوع آزمایشگاه تخصصی و با توجه به گردش کار خاص هر فضای آزمایشگاهی تکامل یافته است. کشف و ظهور تکنولوژی های جدید آزمایشگاهی، تأکیدی بر لزوم توجه بیشتر به خلق فضاهای جدید آزمایشگاهی با مبلمان و تجهیزات متناسب با تکنولوژی های نوین آزمایشگاهی محسوب می شود.

تجهیزات جدید آزمایشگاهی در ابعاد و شکل های متنوع تولید می شوند و اغلب به جز تجهیزاتی که بزرگ بوده و به صورت ایستاده طراحی گردیده و پیش بینی میشوند، الباقی ابزار و تجهیزات برای استفاده بر روی میزهای آزمایشگاهی ساخته می شوند.

طراحی نوین و تغییر تکنولوژی تجهیزات آزمایشگاهی (رومیزی و یا ایستاده) به صورت کلی تأثیر بسزایی بر رشد و ارتقای نحوه طراحی میزهای آزمایشگاهی داشته که از ابعاد کمی و کیفی قابل بررسی هستند.

کمیت سکوبندی

یک آزمایشگاه کاربردی و ایمن نیازمند مقدار کافی میز آزمایشگاهی است. تناسب میزان سکوبندی آزمایشگاهی با تعداد کارکنان ، موجب کاهش ریسک دسترسی کارکنان به مناطق پرخطر و جلوگیری از تداخل کار کارکنان حوزه های مختلف تخصصی آزمایشگاه خواهد شد.

کیفیت سکوبندی

بحث در مورد کیفیت میزهای آزمایشگاهی به طور عمده روی موضوع تناسب و عملکرد این میزها متمرکز است. کیفیت مناسب اجزای میزهای آزمایشگاه، منجر به افزایش طول عمر، کارآیی و حفظ زیبایی بصری آنها بوده و ضمن پایین آوردن هرگونه ریسک عملکردی، منجر به کاهش هزینه های نگهداری و آسودگی خاطر مدیریت و کارکنان آزمایشگاه در آینده خواهد بود.

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد:
اصول طراحی سکوبندی آزمایشگاهی

 

سکوبندی آزمایشگاهی - میزبندی آزمایشگاهی

انواع سیستم سکوبندی آزمایشگاهی

امروزه دو نوع سیستم سکوبندی ثابت و مدولار متداولترین سیستم های میزبندی در دسترس هستند که عملکرد هر دو مشابه می باشد. تفاوت اصلی بین این دو، مربوط به انعطاف پذیری میزهای مدولار در جابجایی و تغییر ارتفاع آن ها است. سکوبندی های ثابت برای آزمایشگاه پایدار مناسبتر هستند. مزیت اصلی میزبندی مدولار نسبت به میزبندی ثابت این است که به راحتی قابل جابجایی و پیکربندی مجدد هستند. در زیر به شرح انواع سیستم سکوبندی می پردازیم.

میزبندی مدولار

در صورت نیاز به آزمایشگاه با قابلیت انعطاف پذیری جهت تغییر کاربری فضاها، باید از سیستم مدولار یا ماژولار بهره گرفته شود. بیشتر سیستم های ماژولار دیواری به یک سیستم پشتیبانی (قاب های فولادی) متصل به دیوار نصب شده اند. از نکات دیگر مورد توجه برای طراحی سیستم مدولار میتوان به ظرفیت تحمل بار، نازک کاری و استحکام دیوار اشاره نمود. در هنگام انتخاب سیستم، چگونگی نصب واحدهای مدولار به سازه پشتیبان نیز قابل توجه می باشد.

میزبندی ثابت

علیرغم قابلیت های ذکر شده سیستم مدولار، سکوبندی ثابت همچنان در بسیاری از آزمایشگاه های مدرن کاربرد دارند. میزبندی های ثابت با ساختار فولادی، چوبی و پلاستیکی لمینیت شده در رنگ ها و سبک های متنوع در دسترس هستند. امروزه میزبندی های ثابت، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به گذشته دارند که این امر، قابلیت نصب میزها بعد از اتمام کفپوش ها را فراهم میکند. لازم به ذکر است پیش بینی کانالهای تأسیسات مکانیکی و الکتریکی در پشت سکوبندی، کارآیی این نوع میزبندی را افزایش داده است.

سکوبندی متحرک

میزبندی های متحرک با چرخهای گردان، گزینه مفیدی برای دسترسی به اطراف تجهیزات سنگین رومیزی هستند. مبلمان و سکوبندی متحرک همچنین هنگام نیاز به فضای اضافی برای انجام کار یا تغییر فضای کاری، مفید خواهند بود.

سکوبندی ترکیبی

میزبندی های ترکیبی هنگامی به کار می روند که نیاز به تغییر بخشی از آزمایشگاه در یک مدت زمان نسبتاً کوتاه وجود داشته باشد.

در نهایت می توان گفت که هر فضای آزمایشگاه میتواند متشکل از ترکیب سکوبندی های ثابت، مدولار و متحرک باشد.

کاربرد ها و ویژگی های سکوبندی آزمایشگاهی

کاربرد ها و ویژگی های سکوبندی آزمایشگاهی

از سکوبندی آزمایشگاهی می توان به عنوان ایستگاه کار برای کاربران، فضایی برای نگهداری مواد و تجهیزات مختلف آزمایشگاهی و نصب کانال مخصوص تاسیسات مختلف و ایجاد دریچه هایی برای دسترسی آسان به آنها و سایر موارد استفاده نمود که از این نظر سکوبندی را میتوان به سکوبندی یک طرفه و سکوبندی دوطرفه تقسیم نمود.

علاوه بر این سکوبندی آزمایشگاه تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی و ایجاد حس آرامش در این فضاها دارد. ایجاد نظم بیشتر در آزمایشگاه از تاثیرات مهم نصب سکوی آزمایشگاهی می باشد. مهم ترین ویژگی های یک سکوبندی آزمایشگاهی برای اینکه بتواند به بهترین شکل ممکن تمامی نیازهای آزمایشگاه و کاربران را برآورده نماید عبارتند از:

  • استحکام و مقاومت بالا
  • پوشش مناسب سطح و فریم بندی آن
  • استفاده از یراق آلات مناسب و اتصالات با کیفیت
  • عناصر بصری به منظور القای حس زیبایی در آزمایشگاه

بخش های اصلی میزبندی آزمایشگاه

به طور کلی سکوبندی در آزمایشگاه شامل بخش های اساسی فریم، کابینت یا یونیت و صفحه رویه می باشد. هر یک از این موارد به تنهایی می تواند در کاربردی بودن و زیبایی فضای آزمایشگاه تاثیر زیادی داشته و انطباق و هماهنگی اجزای سکوبندی آزمایشگاه با یکدیگر اهمیت زیادی دارند. فریم ها باید مقاومت کافی برای نگهداری از کابینت و صفحات رویه داشته باشند و صفحات رویه نیز باید به صورت یکپارچه و بدون درز بوده و کابینت ها به گونه ای طراحی شوند که بالاترین بهره وری را داشته باشند.

ایمنی , دوام و زیبایی سه فاکتور اساسی در طراحی سکوی آزمایشگاه است. دقت و توجه به این سه مسئله می‌تواند بهترین و مناسب ترین سکوبندی را در آزمایشگاه به وجود آورد.

پوشش مناسب سطوح باید مقاومت کافی در مقابل مواد شیمیایی و خورندگی را داشته و نظافت و تمیز کردن آنها نیز ساده و آسان باشد.

فریم سکوبندی

یکی از اجزای مهم در سکوبندی آزمایشگاه فریم است. از مهم ترین ویژگی هایی که فریم باید داشته باشد قابلیت تحمل وزن بالا تا 200 کیلوگرم در هر متر مربع می باشد. همچنین کاربران در حین کار به فضا و محل بیشتری در زیر میز نیاز دارند و فریم بندی باید به گونه ای باشد که بیشترین فضا را در اختیار کاربران قرار داده و در عین حال از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشند. پوشش رنگ بدنه فریم نیز باید در مقابل آب، مواد شیمیایی و سایر تمیز کننده ها مقاوم باشد.

کابینت سکوبندی

کابینت یا یونیت آزمایشگاهی از دیگر اجزای تشکیل دهنده سکوی آزمایشگاهی است. این کابینت ها می تواند به صورت معلق ، چرخ دار و زمینی باشند. کابینت های معلق به فریم متصل بوده و از این رو نظافت زیر کابینت ها بسیار آسان است. کابینت های چرخ دار نیز قابلیت جابجایی دارند که با چرخ هایی که در زیر آنها تعبیه شده، برای حمل و نقل بسیار مناسب هستند.

همچنین از کابینت دیواری یا هوایی آزمایشگاهی برای نگهداری و نظم بخشیدن به تجهیزات و مواد شیمیایی در محیط آزمایشگاه استفاده می شود. کابینت ها از جنس های مختلفی تولید می‎شوند که بسته به نوع کاربری آزمایشگاه می توان به کابینت های ام دی اف ، پی وی سی ، استنلس استیل و غیره اشاره نمود.

.