جنس رویه های میزهای آزمایشگاهی

جنس رویه های میزهای آزمایشگاهی

رویه سرامیک گرانیتی 80 * 80 ایگل – رویه سرامیک

این رویه ها همانطور که از نام آنها پیداست دارای ابعاد 80 در 80 سانت بوده و دارای ضخامت 11 میلیمتر میباشند. نیاز به زیر سازی ام دی اف دارند، مقاومت نسبتا خوبی به مواد شیمیایی دارند چون که ماهیت گرانیتی دارند.

بدلیل قیمت مناسب جزو بیشترین رویه هایی هستند که برای میز و سکوی آزمایشگاهی بکار میروند.

تنوع در رنگ آنها بستگی به موجودی آنها در بازار داخل دارد ولی معمولا دو رنگ آنها بیشترین استفاده را دارد ، کرم روشن و طوسی روشن. در اصل ساخت هلند هستند و برند معتبر آنها ایگل میباشد.

برای لبه و قرنیز از ابعاد 5 و 10 سانتی این سرامیک ها استفاده شده و پس از عملیات سنگ زنی و پرداخت در محل های مورد نظر بکار گرفته میشوند.

رویه سرامیک گرانیتی 60 *60 ( ایرانی)

این رویه ها نیز از نظر کیفیت تقریبا شبیه رویه های 80 در 80 میباشند ولی البته ابعاد آنها کمتر بوده و 60 در 60 میباشند و همین عامل باعث شده که برای میزهای با عمق بیشتر از 60 سانت زیاد مناسب نباشند چون باعث ایجاد درز در عمق میشوند.

برند معروف آنها تکسرام و بهسرام می باشد. برای لبه و قرنیز از ابعاد 5 و 10 سانتی این سرامیک ها استفاده شده و پس از عملیات سنگ زنی و پرداخت در محل های مورد نظر بکار گرفته می شوند.

رویه سنگ گرانیت

این رویه ها از جنس سنگ گرانیت بوده و معمولا بهترین نوع آنها سنگ تویسرکان و یا چایان میباشد.

در مقابل مواد شیمیایی مقاومت نسبتا خوبی دارند اما مشکل آنها یکی اندازه آنهاست که در طول 40 سانت هستند و باعث افزایش تعداد درز در میز شده و دوم وجود رگه در آنهاست چون از نوع سنگ طبیعی بوده و بعضا در برخی قطعات وجود رگه انکار ناپذیر است . همچنین پشتیبانی آنها جهت خدمات مشکل است و بسختی میتوان دو سنگ را همرنگ پیدا کرد که در یک زمان برش نخورده باشند. بدلیل برش این سنگها از قلوه سنگهای معدن امکان برش قطعات بلند از آنها یا خیلی گران و یا بسیار مشکل است.

رویه سنگ گرانیت اسلب 75*150

این نوع رویه ها از جنس سنگهای مصنوعی بوده و به همین دلیل در طول های بالای 120 و 150 سانت هم قابل تامین هستند. ضخامت آنها بین 20 تا 30 میلیمتر میباشد و از نظر مقاومت شیمیایی نیز بدلیل وجود سیلیکون در آنها کیفیت خوبی دارند.

از نظر قیمتی گرانتر از نوع سنگهای 40 در 75 می باشند. از نظر رنگ نیز بیشتر دارای رنگهای تیره هستند. برای لبه و قرنیز نیز میتوان با ابزار زنی این قطعات آنها را در محلهای مورد نظر بکار گرفت.

رویه اچ پی ال ( فنولیک رزین )

این رویه ها جزو بیشترین مصرف در دنیا برای میزهای آزمایشگاهی می باشند و بدلیل مقاومت شیمیایی بسیار خوب و همچنین مقاومت فیزیکی خوب، استقبال قابل توجهی در دنیا از آنها شده است.

بسادگی قابل برش هستند و در تایل های بزرگ تولید میشوند بطوریکه طول آنها تا 360 سانتی متر هم میرسد. ضخامت های مختلفی دارند ولی برای رویه میز ها از دوبل کردن نوع 12 آنها که به 24 میلیمتر میرسد استفاده میشود. ضخامت های کمتر آنها مانند 6، 8 و 10 میل برای ساخت کابین داخل هودهای شیمیایی و بدنه کابینتهایی که بیشتر در معرض مواد شیمیایی ، آب و مواد رادیواکتیویته باشند بکار گرفته میشوند.

از معایب آنها خش پذیری آنهاست که در مقایسه با سرامیک ها از این نظر کیفیت خوبی ندارند. تنوع رنگی زیادی ندارند و در بخش میانی مشکی و در رویه دارای یک پوشش نقره ای هستند. از نظر قیمتی جزو رویه های متوسط می باشند. برای میزهای دستگاهی خصوصا بسیار مناسب هستند.

سنگ ماربل

این نوع سنگ یکی از زیباترین و شکیلترین نوع سنگهای آزمایشگاهی میباشد . این نوع سنگ کاملا یکدست بوده و حتی قرنیز و سینکهای ساخته شده با این رویه قالب خورده و بدون هیچ درزی ساخته میشوند .

این نوع رویه ها جهت استفاده در آزمایشگاههای میکروبی بسیار مناسب میباشد .

از معایب این نوع سنگ مقاومت پایین در برابر اسیدهای گرم و اسید های HF میباشد .

.