کاربرد هود آزمایشگاهی

مرجع کامل هود های آزمایشگاهی با برند تولیدی karenlab

کاربرد هود در صنعت آزمایشگاه

سیستم عملکرد هود ها به این صورت است که هوای آلوده را یا مستقیما از طریق یک مجرای اختصاصی یا از طریق اتصال به سیستم تخلیه مرکزی به خارج از ساختمان انتقال می‌دهند.

هود شیمی نخستین سد محافظ برای کارکنان و محیط آزمایشگاه در هنگام کار با مواد خطرناک شیمیایی می باشد.

هدف هود در آزمایشگاه

هودهای شیمیایی از تجمع بخارات قابل اشتعال , سمی و قابل انفجار که ناشی از فرآیندهای تست و آماده سازی تحلیلی در آزمایشگاه هستند , جلوگیری می کنند و احتمال این که کارکنان در معرض این گازها و بخارات قرار بگیرند کاهش می دهند .

هودها هوای آلوده را گرفته و این هوا را به خارج تخلیه می کنند یا این که آن را فیلتر کرده و به داخل آزمایشگاه بر می گردانند.

هود معمولا پنج جهت فضای کاری در بر می گیرد و سطح پائینی آن در ارتفاع مناسب برای کاری کردن در حالت ایستاده است.

در حالت کلی دو نوع هود وجود دارد:

  • هودهای لوله دار
  • هودهای بدون لوله

تمامی وسایل تهویه محلی به منظور برآورده کردن اهداف اصلی زیر طراحی می شوند:

  • برای حفاظت کاربر
  • برای حفاظت آزمایشگاه یا محصول
  • برای حفاظت محیط

اعمال ثانویه این دستگاه ها شامل حفاظت در برابر انفجار , جمع آوری کردن مواد ریخته شده و دیگر اعمال لازم برای انجام کار داخل دستگاه است.

سیستم تخلیه هود

هوای آلوده توسط یک سیستم تخلیه به خارج از ساختمان فرستاده می‌شود. دو جزء مهم این سیستم، لوله‌هایی هستند که هوای آلوده از داخل آن‌ها جریان پیدا می‌کند و fan یا دمنده‌هایی که برای جابجا کردن هوای آلوده درون لوله‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب، نصب و نگهداری fanها، دمنده‌ها و لوله‌ها وابسته به نوع هودهای بخارات شیمیایی در آزمایشگاه است و باید به صورت جداگانه بررسی و تعیین شوند. Fanهایی که با مواد بسیار سمی یا مواد خورنده یا قابل اشتعال کار می‌کنند، نباید نزدیک به مناطق مسکونی یا ساختمان قرار داده شوند و باید تا حد امکان نزدیک به نقطه تخلیه به اتمسفر (معمولا روی پشت بام) قرار داده شوند.

سیستم تعادل هود

معمولا کابلی از جــنـــس اسـتـیــل ضــدزنــگروی قرقره‌های مستقل قرار می‌گیرد و تا وزنه تعادل ادامه دارد. زمانی که کاربر، را از یک طرف هود بالا می‌برد، سیستم‌های متعادل کردن کابل می‌توانند ترکیب شوند. در شکل سمت چپ، هود پائین و در سمت راست، بالا آورده شده است. با این که وزن آن کم نیست ولی در صـورتـی که درست کار کند، می‌توان آن را به راحتی لغزاند.

انواع هود های آزمایشگاهی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.