کاربرد هود آزمایشگاهی

کاربرد هود آزمایشگاهی

کاربرد هود در آزمایشگاه چیست؟

هودهای آزمایشگاهی از تجمع بخارات قابل اشتعال ، سمی و قابل انفجار که ناشی از فرآیندهای تست و آماده سازی تحلیلی در آزمایشگاه هستند، جلوگیری می کنند و احتمال این که کارکنان در معرض این گازها و بخارات قرار بگیرند کاهش می دهند. هود نخستین سد محافظ برای کارکنان و محیط آزمایشگاه در هنگام کار با مواد خطرناک شیمیایی می باشد.

سیستم عملکرد هودها به این صورت است که هوای آلوده را یا مستقیما از طریق یک مجرای اختصاصی یا از طریق اتصال به سیستم تخلیه مرکزی به خارج از ساختمان انتقال می‌دهند یا این که آن را فیلتر کرده و به داخل آزمایشگاه بر می گردانند.

انواع هود آزمایشگاهی

هود معمولا پنج جهت فضای کاری در بر می گیرد و سطح پائینی آن در ارتفاع مناسب برای کار کردن در حالت ایستاده است.

در حالت کلی دو نوع هود وجود دارد:

  • هودهای لوله دار
  • هودهای بدون لوله

تمامی وسایل تهویه محلی به منظور برآورده کردن اهداف اصلی زیر طراحی می شوند:

  • برای حفاظت کاربر
  • برای حفاظت آزمایشگاه یا محصول
  • برای حفاظت محیط

اعمال ثانویه این دستگاه ها شامل حفاظت در برابر انفجار , جمع آوری کردن مواد ریخته شده و دیگر اعمال لازم برای انجام کار داخل دستگاه است.

سیستم تخلیه هود آزمایشکاهی

هوای آلوده توسط یک سیستم تخلیه به خارج از ساختمان فرستاده می‌شود.

دو جزء مهم این سیستم، لوله‌هایی هستند که هوای آلوده از داخل آن‌ها جریان پیدا می‌کند و فن یا دمنده‌هایی که برای جابجا کردن هوای آلوده درون لوله‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب، نصب و نگهداری فن ها ، دمنده‌ها و لوله‌ها وابسته به نوع هودهای بخارات شیمیایی در آزمایشگاه است و باید به صورت جداگانه بررسی و تعیین شوند. فن هایی که با مواد بسیار سمی یا مواد خورنده یا قابل اشتعال کار می‌کنند، نباید نزدیک به مناطق مسکونی یا ساختمان قرار داده شوند و باید تا حد امکان نزدیک به نقطه تخلیه به اتمسفر (معمولا روی پشت بام) قرار داده شوند.

انواع هود های آزمایشگاهی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.