مشاوره ، تولید و اجرای انواع هود آزمایشگاهی کارن پویا نوآور

کارن پویا نوآور – مشاوره ، تولید و اجرای انواع هود آزمایشگاهی

کاربرد هود در صنعت آزمایشگاه

سیستم عملکرد هود ها به این صورت است که هوای آلوده را یا مستقیما از طریق یک مجرای اختصاصی یا از طریق اتصال به سیستم تخلیه مرکزی به خارج از ساختمان انتقال می‌دهند. هود آزمایشگاهی نخستین سد محافظ برای کارکنان و محیط آزمایشگاه در هنگام کار با مواد خطرناک و گاز و بخارات سمی می باشد.

هدف هود در آزمایشگاه

هود آزمایشگاهی از تجمع بخارات قابل اشتعال , سمی و قابل انفجار که ناشی از فرآیندهای تست و آماده سازی تحلیلی در آزمایشگاه هستند , جلوگیری می کنند و احتمال این که کارکنان در معرض این گازها و بخارات قرار بگیرند کاهش می دهند .

هودها هوای آلوده را گرفته و این هوا را به خارج تخلیه می کنند یا این که آن را فیلتر کرده و به داخل آزمایشگاه بر می گردانند. هود معمولا پنج جهت فضای کاری در بر می گیرد و سطح پائینی آن در ارتفاع مناسب برای کاری کرد در حالت ایستاده است.

در حالت کلی دو نوع هود وجود دارد:

  • هود کانال دار
  • هود بی کانال

تمامی وسایل تهویه محلی به منظور برآورده کردن اهداف اصلی زیر طراحی می شوند:

  • حفاظت کاربر
  • حفاظت آزمایشگاه یا محصول
  • حفاظت محیط

وظایف ثانویه این دستگاه ها شامل حفاظت در برابر انفجار , جمع آوری کردن مواد ریخته شده و دیگر اعمال لازم برای انجام کار داخل دستگاه است.

 

سیستم تخلیه هودهای آزمایشگاهی

هوای آلوده توسط یک سیستم تخلیه به خارج از ساختمان فرستاده می‌شود. دو جزء مهم این سیستم لوله‌هایی هستند که هوای آلوده از داخل آن‌ها جریان پیدا می‌کند و فن یا دمنده‌هایی که برای جابجا کردن هوای آلوده درون لوله‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب، نصب و نگهداری فن ها، دمنده‌ها و لوله‌ها وابسته به نوع هودهای بخارات شیمیایی در آزمایشگاه است و باید به صورت جداگانه بررسی و تعیین شوند.

فن هایی که با مواد بسیار سمی یا مواد خورنده یا قابل اشتعال کار می‌کنند، نباید نزدیک به مناطق مسکونی یا ساختمان قرار داده شوند و باید تا حد امکان نزدیک به نقطه تخلیه به اتمسفر (معمولا روی پشت بام) قرار داده شوند و جهت تصفیه هوای بهتر بعد از خروجی می توان از فیلترهای کربن اکتیو استفاده نمود .

سیستم تعادل هود آزمایشگاهی

در سیستم تعادل شیشه هودهای آزمایشگاهی که ساخته شده از جنس پلکسی گلاس یا شیشه های لمینت می باشد و با استفاده از کابلی از جنس استیل ضد زنگ روی قرقره‌های مستقل که با روشی کاملا مهندسی و استاندارد در پشت هود قرار می‌گیرد . زمانی که کاربر از یک طرف شیشه هود را بالا می‌برد ، سیستم‌ تعادل در هر فضایی که کاربر نیاز به محیط کاری داشته باشد به راحتی قابل کنترل و تنظیم می باشد.

انواع هود آزمایشگاهی

 

.